Miksi koulutus on niin tärkeää

Jokaisella, joka lähtee ehdokkaaksi vaaleihin, on jokin oma henkilökohtainen tarina, joka nostaa sen kynnyksen yli, että uskaltaa laittaa itsensä likoon, uskaltaa yrittää parempaa maailmaa, jaksaa vääntää.

Minulla se on tämä. Vaikka ajan monenlaista muutakin asiaa, niin lukutaito ja koulutus on se, joka sytyttää minut varmasti toimimaan.

Isoäitini ei saanut käydä koulua päivääkään

Sillä tiedättekö, minun isoäitini ei saanut käydä päivääkään koulua. Hän oli huutolaislapsi, lapsityöntekijä, käytännössä orja.
Äitini ja isäni saivat käydä kiertokoulua, kyläkoulua ja iltakoulua, sen verran kuin varallisuus sen ajan oloissa salli.
Minä sen sijaan sain varhain opitulla lukutaidollani kaiken, aivan kaiken: korkeakoulutuksen, hyvin palkatun ammatin, ystäviä, menestystä ja vaikutusvaltaa.
Enkä voi hyväksyä, jos joltain toiselta evätään tämä mahdollisuus.

Tämä mahdollisuuksien tasa-arvo, josta vasta minun sukupolveni laajemmin sai nauttia, on taas uhattuna. Ja kuulkaa, sehän ei minulle käy!

Lukutaito laskee, korkeakoulutus Suomessa vähenee, uudet sukupolvet ovat nyt huonommin koulutettuja kuin vanhempansa. Tällainen vie yhteiskunnan onnettomuuteen.

Vantaalla lähes 30 % koululaisista omaa heikon lukutaidon, ja suomi toisena kielenä -oppilaista jopa 75 %. Tämä selvisi, kun vihreiden esityksestä Vantaan strategiaan otettiin mittariksi tarkka Lukuseula-testi. Sen seurauksena, testin tulosten jälkeen, saatiin lisää oppitunteja ädinkieleen – ja myös matikkaan matikkaseulan tulosten jälkeen.
Tänä vuonna saatiin lisäksi 10 euroa/ oppilas lukukirjarahaa peruskouluihin.

Painetut oppikirjat takaisin!


Ensi kaudella korjattavia asioita kouluissa ovat mm: painetut oppikirjat takaisin kouluihin, monikielisten oppijoiden tukiohjelman käyttöönotto (viime budjetissa suuret puolueet eivät myöntäneet tälle rahaa) sekä koulukirjastot takaisin.

Olen tehnyt aloitteen sekä digitaalisten oppimateriaalien selvityksestä että koulukirjastoista. Monikielisten oppijoiden tuelle vihreät näytti vihreää valoa 2025 budjettineuvotteluissa, ensi kaudella se on saatava äpi.

Tämän takia, jos toki monien muidenkin asioiden takia, haluan vaikuttaa Vantaan valtuustossa – jos vain annatte minulle mandaatin vaaleissa.

Vaula Norrena

Vihreä kuntapoliitikko, semiootikko, yrittäjä, koirankävelyttäjä, kierrätyskirjaston hoitaja, metsän omistaja, luonnon rakastaja

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Next Post

Työtä kaikille!

ke huhti 9 , 2025
Tapasin kadulla naisen, joka harmitteli, kun hän ei saanut palkkatukityötä sen takia, että valtio oli käyttänyt Vantaan vuoden 2025 palkkatukirahat jo viime syksynä. Sanoin hänelle, että älä harmittele: jos olisit ottanut sen palkkatukityöjakson, olisit menettänyt oikeutesi ansiosidonnaiseen päivärahaan sen jälkeen.”Ihanko totta!?” hän huudahti tyrmistyneenä. Hallitus ajoi alas palkkatukimallin Hänelle ei ollut kerrottu, minkä juonen maan hallitus teki viime vuonna. He tekivät lakimuutoksen, jonka seurauksena palkkatukityö ei ole enää kannattavaa sen koommin työntekijälle kuin työnantajallekaan.Palkkatukityöläistä ei enää katsota työlliseksi, vaan työttömäksi ja […]
Vaalimainos Vihreä Liitto 1992 Hallituspolitiikka kompostiin

Kiinnostaako?

Kerro kaverillekin :)

RSS
Tilaa blogi
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
LinkedIn
Share